„Одно слово, румын!” Despre un comentariu ironic și agresiv al unui politician rus la adresa României. Asta după ce „o dronă de proveniență rusească” a lovit un bloc din Galați și a rănit doi oameni. Am căutat să văd ce spun rușii despre ce s-a întâmplat astăzi și am dat peste comentariului lui Dmitri Rogozin.Rogozni râde de apărarea antiaeriană a României și… pare să ne amenințe.
Pentru cine nu știe, Dmitri Rogozin a fost vicepremier al Rusiei, a fost și vicepreședinte al Dumei de stat. La un moment dat era director al Corporației Roscosmos. Acum este doar senator și comentator pe rețelele sociale rusești. Astăzi, după atacul cu drone asupra României, unde doi români au fost răniți, Rogozin publică o captură din filmul rusesc „Brat 2”. În acel film există o replică neplăcută la adresa României. Îl vedeți pe Rogozin, vedeți și captura din film.
Mai întâi să vedeți ce spune Rogozin:
„Pentru români, am două întrebări:
Cum s-a putut întâmpla ca apărarea voastră antiaeriană să reușească să rateze nu mai multe, ci doar o singură dronă rătăcită?
Sunteți mereu atât de ciuruiți?
Vă reamintesc că pe teritoriul României se dezvoltă proiectul apărării antirachetă strategice americane.În componența apărării antiaeriene există și avioane F-16, și mijloace radar, și sisteme de rachete antiaeriene. Totul e la standardele NATO.
Ciuruiți…
Da nu vi se pare că, prin faptul că acceptați tranzitul de arme și livrările directe de armament către Kiev, v-ați implicat deja în război?
Motiv pentru care, uimirea voastră față de drona căzută arată ca un vârf al ipocriziei.
Și asta nu e tot, domnilor români…”
Trecând peste ironizarea sistemului de apărare anti-aeriană, nu putem să nu observă acest ”nu este tot”. Adică? Urmează și alte drone? Amenință Rogozin România și cu alte atacuri?
De altfel, Dmitri Rogozin are o veche dispută cu Bucureștiul. El este într-un soi de război prelungit cu România. Susține chiar că el a luptat în războiul de pe Nistru „împotriva armatei române”. În 2017 Bucureștiul a interzis avionului în care se afla Rogozin survolul spațiul aerian românesc. Atunci Rogozin a amenințat că ne va survola într-un bombardier rusesc.
Acum să vă explic și care este faza cu filmul Brat 2? Ce legătură are cu atacul ”dronei de proveniență rusească” ? Păi, în acest film există un schimb de replici. Un personaj vorbește urât despre un artist rus pe nume Kirkorov. Zică că e prea siropos și că nu-l place.
– Одно слово, румын!/Un singur cuvânt, e român, spune personajul din film.
– Dar Kirkorov nu e român, e bulgar, îi dă replica alt personaj.
– Și care e diferența?, spune ironic personajul care nu iubește românii.
Acum, ca să știți, această replică „Одно слово, румын!/Un singur cuvânt, e român” a intrat în folclorul propagandei rusești.
Fără să știe prea multe despre români, rușii care vor să-și arate superioritatea, ura, supărarea față de români folosesc replica respectivă.
Nu are nicio argumentație, e o memă, e un fel de six-seven.
Așadar, când vor să spună că nu le plac românii, unii ruși își amintesc de replica din filmul Brat 2. Așa cum a făcut-o și astăzi Rogozin.
Eu v-am dat declarația, v-am prezentat contextul, v-am explicat care e treaba cu filmul. Părerile, ca de obicei, vă aparțin.
Vitalie Cojocari





